יש לכם שאלות? התקשרו אלינו:  0508-480480 המייל שלנו:  [email protected]
  • עקבו אחרי גם ב:
דואלטלפון

דורבן העקב

גישה יחודית של טיפול בדורבן שמאפשרת לך להשתחרר מהכאב

כאבי דורבן בעקב הרגל (או Plantar Fasciitis), הם בעיה שכיחה למדי ומקורם ברצועה היוצאת מעצם העקב ואוחזת באצבעות עקב הרגל. בכאב בעקב הרגל חד מאד כאילו מסמר תקוע בעקב הרגל. אחת הבעיות הנפוצות היא הפחד מלדרוך על הרגל בגלל הכאב הצפוי.

הבעיה נפוצה בעיקר בקרב ספורטאים, אנשים בעלי עודף משקל, או אנשים הסובלים מפלטפוס, אבל לא פעם נתקלתי בקליניקה באנשים שסבלו מהבעיה ולא תאמו לאף אחת מהקטגוריות הנ"ל, למשל אנשים הנאלצים לעמוד שעות ארוכות במסגרת עבודתם (מורים/ות גננות ועוד). אני מעוניין להגיש לכם מדריך קצר שיסייע לחדד ולהבין מהי הבעיה, מהן הדרכים הנכונות להתמודד איתה ומאילו טעויות יש להימנע.

מאפייני כאב דורבן בעקב הרגל

חשוב לציין כי דורבן בעקב הרגל, אותה בליטה גרמית שהתפתחה בעקב הרגל, גורם לדרגות כאב המשתנות מאדם לאדם ויש כאלו שלא ייגשו לטיפול גם זמן רב לאחר שיתחילו לחוש בכאב. גם עיתוי הכאב משתנה, אם כי רוב המטופלים דיווחו לי שהכאב החזק ביותר הורגש בעיקר בירידה מהמיטה בבוקר. חלק מהם אף טענו כי הם "מתכננים" את הירידה מהמיטה בשל החשש מהכאב, אשר מתואר תדיר כתחושה של קוץ הנעוץ בעקב הרגל.

ד"ר (Ph.D) איציק שדה,

טיפול בדורבן - איך זה מתבצע? 

בדרך כלל הבעיה ניתנת לטיפול ולריפוי בפרק זמן קצר יחסית, באמצעות טיפול אלטרנטיבי בדורבן העקב. עם זאת, ישנן מספר גישות של טיפול בדורבן . ברפואה המערבית, כאבי הדורבן יאובחנו ע"י אולטרסאונד ו-MRI ויטופלו על פי רוב בעזרת פיזיותרפיה, זריקות סטרואידים לאזור הכאב, תרופות נגד כאבים ונוגדי דלקת. לעיתים נדירות יותר וכמוצא אחרון, יופנה הפציינט לניתוח.

דלקת או זיזית?

כאבי דורבן בעקב הרגל מלווים בבליטה גרמית ובנפיחות באזור העקב, אולם חלק ניכר מהפציינטים אשר חשים את הכאבים האופייניים לבעיה, סובלים למעשה רק מדלקת בעקב הרגל, ולא מגדילה של זיזית של עצם. מעטים האנשים שנראה בצילום הרנטגן שהגוף שלהם לא הצליח להתמודד בעצמו עם הדלקת וכי צמחה להם זיזית בעקב הרגל.

מהו הגורם לדורבן בעקב הרגל?

אין תשובה אחת שניתן להצביע עליה כגורם ליצירת דורבן בעקב הרגל. עם זאת, אחרי למעלה מ-20 שנות ניסיון בתחום, אני יכול לקבוע כי הסיבות העיקריות הגורמות לדורבן, הן מחסור בבולמי זעזועים, עמידה ממושכת על עקבים, סוליה דקה בנעל, נעליים לא מתאימות, בעיה בקשת בעקב הרגל (גבוהה או שטוחה) וספורטאים שרצים על מסלולים קשים.

איך רואה הרפואה הסינית את בעיית ה"דורבן בעקב הרגל"?

הרפואה הסינית רואה את האדם כמכלול. כלומר, בנוסף לסימפטומים הפיזיים, בוחנים ומבררים מהו שורש הבעיה. כפועל יוצא, לסימפטום "דורבן בעקב" יכולים להיות גורמים שונים והטיפול יהיה בהתאם לאדם ולא רק לפי הסימפטום. ראייה הוליסטית זו מסייעת לאדם לשפר את מצבו הפיזי הכללי, כולל תופעות לוואי הנגרמות מכאב בעקב הרגל, כגון כאבים במפרק האגן, כאבים והתכווצויות שרירים ברגליים, כאבים בפלג גוף עליון וכאבי ראש.

מהי הגישה הטיפולית היחודית של ד"ר (Ph.D) איציק שדה עבור טיפול בדורבן שמאפשרת לך להשתחרר מהכאב?

כמומחה בעל ניסיון של יותר מ-12 שנה ברפואה סינית ומעל 20 שנה בגישות טיפוליות טבעיות שונות, פיתחתי גישת טיפול בדורבן יחודית המורכבת מטיפול ראשי ברפואה סינית – דיקור, צמחי מרפא ופיזיותרפיה סינית – בשילוב עיסוי מקצועי עם הרכב שמנים יחודי וטיפול בלייזר. הגישה הטיפולית היחודית הוכחה כיעילה מאד. הטיפול מסייע להקלה תוך מספר מועט של טיפולים לאורך זמן ואף להעלמת הבעיה לחלוטין.

האם הטיפול כואב?

חשוב לזכור כי כאב הוא מצב אינדיבידואלי וסובייקטיבי וכי כל אדם מגיב באופן שונה לכאב. טיפול בדורבן בעקב הוא טיפול הכולל עיסוי ודיקור מקומי ויש פציינטים החשים כאב מקומי בשל כך. בכל מקרה, הכאב בדריכה על העקב הוא חד וחריף הרבה יותר מאשר הכאב שחשים במהלך הטיפול.

כמה טיפולים נדרשים להחלמה?

להשגת האפקט היעיל של הגישה הטיפולית היחודית, נדרשת סדרת טיפולים בת 5 טיפולים לפחות, בתדירות של פעם עד פעמיים בשבוע.

למה כדאי להקדים טיפול בדורבן?

התפתחות הדורבן היא תהליך הדרגתי ומחמיר עם הזמן. לכן, ככל שנקדים לטפל בבעיה, נחסוך את התעצמות הכאבים שיגיעו בעתיד. בנוסף, ולא פחות חשוב מכך, טיפול בדורבן בשלב מוקדם ימנע את הכאבים העלולים להתפתח ברגל השנייה.

לאחר שהבנו מהו דורבן, כיצד רואות אותו הרפואה המערבית והרפואה הסינית וכיצד ניתן להתמודד עמו, חשוב לי להציג לכם שלוש טעויות נפוצות המבוצעות ע"י אנשים הסובלים מדורבן ומה הצעד הנכון לטיפול.

1)השארת טיפול בדורבן לתי אפקטיבי על כנו

הטעות - האדם סובל מכאבים חדים בעקב הרגל מזה מספר שבועות או אפילו חודשים, הציעו לו להניח קומפרסים עם קרח על העקב, אך הוא לא חש בשינוי מהותי.

הצעד הנכון – להחליף את העיסוי הקר בעיסוי חם.

2) צריכת משככי כאבים

הטעות - המטופל צורך משככי כאבים בכדי להמשיך בפעילות הספורטיבית או בעמידה הממושכת בעבודה, משום שאמרו לו שהם יפתרו את הבעיה.

הצעד הנכון – מה כן נכון לעשות?
אני ממליץ לבחון נטילה של תוסף תזונה המוכר בשם אומגה 6.
האומגה 6 כוללת בתוכה חומצות שומן רב בלתי רוויות (כמו אומגה 3).
מצד אחד הגוף שלנו אינו מסוגל לייצר את האומגה 6 ומהצד השני היא מאד חיונית לגופנו ולתהליכים המתרחשים בגוף.

הכמות המומלצת לנטילה היא בין 17ל-14 גרם לגברים ובין 12 ל-11 גרם לנשים.

3) מדרסים כפתרון אולטימטיבי

הטעות - יש בכוונתך לרכוש מדרסים יקרים מתוך אמונה שהמצב ישתנה ותחול הקלה מסוימת בכאבים לאחר נטילת משככי כאבים, אך אין זה מספיק בכדי לפתור את הבעיה. כפי שציינתי מוקדם יותר, לאור ניסיוני בשני העשורים האחרונים, בקרב רוב הפציינטים (כ-90%) מתברר כי לא צמחה לה עצם נוספת בעקב הרגל, אלא מדובר בדלקת בגיד המתחבר לעקב.רכישת מדרסים יקרים לנעליים מתוך אמונה עיוורת שהמצב ישתפר באמצעותם.

הצעד הנכון – ראשית, מדרסים הינם פתרון נכון וחשוב לאנשים הסובלים מבעיות אורתופדיות שונות. יחד עם זאת, בטרם רכישתם רצוי לברר לעומק ולטפל בדלקת שיצרה את הדורבן. חשוב מאד שטיפול מסוג זה יבוצע ע"י מומחה ברפואה סינית בעל ניסיון ומוניטין מוכחים. מניסיוני רב השנים, אני יכול להעיד שהטיפול הסיני היה יעיל ומוצלח, הכאבים חלפו ונעלמו ומרבית האנשים חזרו לשגרת חייהם בתוך פרק זמן קצר.

לסיכום:

דורבן הוא מצב דלקתי שכיח בעקב הרגל (כ-10% מהאוכלוסייה צפוי לסבול מהבעיה), אשר נובע ממגוון גורמים ומשפיע על אנשים רבים באוכלוסייה. אנשים הסובלים מדורבן בעקב הרגל חווים כאבים וחוסר נוחות ורובם סובלים מדלקת חריפה. עם זאת, במקרים בודדים צומחת זיזית בעקב הרגל. לאורך למעלה מ-20 שנות טיפול בתחום, רובם המוחלט של המטופלים להם הענקתי טיפול בדורבן באמצעות הרפואה הסינית החלימו לחלוטין מהמצב ומהכאבים.

אישית, חשוב לי לספר לך שלמעלה מ95% מהמטופלים שטופלו על ידי, בגישה הטפולית היחודית שפיתחתי דיווחו שהכאב חלף כמעט לגמרי לאחר סדרה של חמישה טיפולים.

אם נמאס מהכאב הזה בעקב הרגל שעוצר לך לך את החיים, וחשוב לך להמשיך בשגרת החיים במהירות, אתה מוזמן להתקשר או להשאיר פרטים ואנחנו נחזור אליך בהקדם לקביעת מועד טיפול בדורבן ושחרור הכאב.

לקביעת תור עבור טיפול בדורבן נא להשאיר פרטים ביצירת קשר.

ד"ר (Ph.D) איציק שדה,